साक्षर नगर बनाउन मेयर शाहको ‘इच वान टीच वान’ फर्मुला

ऋचा उप्रेती

मानवजातिलाई पृथ्वीमा जीवन्त बनाइराख्ने र प्रकृतिरहेसम्म जोगाइराख्ने भावी सन्तति बालबालिका हुन् । तसर्थ यीनीहरुको चौतर्फी बिकासमा लगानि हुनु आवश्यक छ । यहि आवश्यक्तालाई महसुस गर्दै बालबालिकासँग मेयर टोली धनुषा जिल्लाको जनकपुरधाम उपमहानगरपालिका पुगेको थियो ।

बालबालिका र जनप्रतिनिधि बीच भएको अन्तरक्रियामा शिक्षा र यसको गुणस्तरसँग सम्बन्धीत रहेर बालबालिकाले गरेका गुनासाको मेयर लाल किशोर शाह, नगरकी उपप्रमुख र शिक्षा शाखा प्रमुखले हल गर्ने तत्परता देखाउनुभएको छ ।

कार्यक्रममा मेयर लाल किशोर शाहले साक्षर अभियान अन्तर्गत कुनैपनि बालबालिका शिक्षाबाट बञ्चित नहोउन् भनेर नगरपालिकाले बजेट छुट्याएका कुरा, नगरपालिकाले बालबालिकाको शारिरीक, मानसिक बिकासका लागि खेलकुद र साँस्कृतिक कार्यक्रम गर्दै आएको विषय, सामुदायिक विद्यालयको शैक्षिक गुणस्तर उकासेर सामुदायिक विद्यालयमा विद्यार्थिको संख्यामा वृद्धि भएको उदाहरण नगरपालिकाले बालबालिकाका लागि गरेका हालसम्मकोे पहलको रुपमा लिन सकिने बताउनुभयो ।

कार्यक्रममा एक बालिकाले आफ्नो ठाउँमा धेरै निरक्षर समुदायको बाहुल्यता रहेको हुँदा यसको हल गरिदिन नगरप्रमुखलाई आग्रह गरेकी थिइन् । प्रमुखले यो समस्याको हलको जीम्मा विद्यार्थी र शिक्षित व्यक्ति जो कोहीले लिन सक्ने बताउनुभयो । यसलाई स्पष्ट पार्दै शाहले ‘इच वोन टीच वन’ अवधारणालाई अवलम्बन गरेर शिक्षित एक व्यक्तिले निरक्षर मानिसलाई साक्षर बनाउन सक्ने र यसको प्रयोगले सम्पूर्ण नगर र राष्ट्र नै साक्षर बनाउन सकिने जुक्ति बालबालिका माझ प्रस्तुत गर्नुभएको थियो ।

हेर्नुहोस आईसीआईडी प्रा.लिले तयार पारेको बालबालिकासँग मेयर कार्यक्रमको १४३ औँ श्रृङखला ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *